kır pidesi

sicakafa
öğrenciliğimde, okul çıkışlarında içtiğimiz biralara para ayırmamı sağlayan uygun fiyatlı hamurişi.

en son ne zaman yediğimi hesaplayamayacağım kadar uzun zaman geçti üzerinden ama peynirli, kıymalı ve patatesli olmak üzere üç çeşidi vardı. içi dolu dolu olsa da lor peynirli ve baharatlarla tatlandırılmadığı için saman gibi tadı olan patatesli kır pidesinin yanında, eser miktarda kıyma içerse de bol baharat sevdiğim için ne eti olduğunu düşünmeden hep kıymalı yerdim. parmak kalınlığında dilimlenip servis edilen pidenin üzerine kırmızı pul biber döküp yemenin tadı hiçbir şeyde yoktu.

kaç zamandır aklımda, bu sabah yine canım istedi. yolumun üzerindeki tüm hamurişi yapan dükkanlara sordum, yok. sanırım artık ucuza mâl edemedikleri için birçoğu yapmıyor diyeceğim ama maşallah çakma makaronlar, izmir bomba tatlısı, kruvasan dolu dükkanlar. yeme-içme alışkanlıkları da değişmiş olabilir tabii.

aklıma estikçe aramaya devam ediyorum. tadı öğrenciliğimdeki gibi olur mu, bilmiyorum ama güzel hatıralarımın bir parçasıdır.

brave browser

saat200milyar
brave, reklamları ve izleyicileri engelleyen, açık kaynaklı, gizlilik odaklı bir web tarayıcısıdır.

brave, yerleşik bir reklam engelleyiciye sahip bir tarayıcıdır. ayrıca komut dosyalarının ve tanımlama bilgilerinin tarama alışkanlıklarınızı izlemesini engellemek için özel bir sekme seçeneği vardır. brave ayrıca, tarayıcıda reklamları görüntüleyerek bat jetonları kazanmanıza izin veren yerleşik bir kripto para birimi cüzdanına sahiptir.

brave, reklamları ve izleyicileri engelleyen, açık kaynaklı, gizlilik odaklı bir web tarayıcısıdır. brave, youtube veya vimeo gibi sitelerdeki hem görüntülü reklamları hem de videoları engelleyebilen yerleşik bir reklam engelleyiciye sahiptir. brave ayrıca, komut dosyalarının ve tanımlama bilgilerinin tarama alışkanlıklarınızı izlemesini engellemek için özel bir sekme seçeneğine de sahiptir.

ebola

sicakafa
ölümlere yol açan ilaç milaç fayda etmez buna öldürüyor öldürüyor naralarıyla tedavi edilemez rahatlığıyla yayılmakta olan virüs. ilk test aşıları fayda vermeye başlamış! kim yayıyor bunları bakiyim. nerden çıktı bunlar. sağlık örgütleri alarmda. hangi ilaç piyasaya sürülecek. rantını kim yiyecek. gündemden hangi olay, ne düşecek. amaaaan boşverin bunların hepsi komplo teorisi. siz keyfinize bakın. nerdeydi benim dondurmalarım.

biber gazı

sicakafa
bende çok acı hatıraları olan lanet şey.
işim gereği hep yanımda bir adet bulundururum, ilk aldığımda acaba hakikaten etkili mi diye deneme amacıyla avucuma sıkıp kokladım. açık havadan dolayı olsa gerek hiç bir şey anlamadım tiner gibi kokuyordu.
elim kurudu ve ardından tuvalete gittim

anlam

seri
Bir kelimeden, bir sözden, bir davranış veya olgudan anlaşılan şey, bunların hatırlattığı düşünce veya nesne, mana, meal.

nargile

sicakafa
bir tür aromalı ve dumanlı, ciğere çekilmek koşuluyla tüketilen madde. makinesi ve ciğere çekimi aynı isimle anılır. uzun sürer ve keyif verdiği söyleniyor.

denemişliğim üçü beşi geçmez, bir halta yaramadığını söyleyebilirim.

the hobbit

sicakafa
yüzüklerin efendisi ne kadar ağır bir kitapsa, hobbit o kadar hafiftir.
kasılmadan, bazen heyecanla bazen hüzünle ama merakla kendisini okutturan bir kitaptır. hobbitlerin ne kadar cesur, yaramaz, afacan, obur olduğunu, sauron'un güç yüzüğünün saf bir eğlence aracı olduğunu görebilir, maceraperest olmak isteyebilirsiniz. yüzüklerin efendisi'nden önce muhakkak okunmasını salık veririm.

fargo

jawhead
karların ortasından geçen bir yol, ıssızlık, suç, gizem ve biraz da gerilim. düşündüren sözler ve sahneler.
coen kardeşlerin filmi, bir de ondan yola çıkılarak noah hawley tarafından yapılan dizisi var. film ile dizinin teması aynı, hikayeyi değiştirmişler. tam soğuk havada izlemelik, tavsiye ederim.

anakart

baris
Anakart (İngilizce: mainboard, motherboard, baseboard, system board veya planar board), modern bir bilgisayar gibi karmaşık bir elektronik sistemin birincil ve en merkezî baskılı devre kartıdır. Apple bilgisayarlardaki muadiline logic board (lojik kart) denir ve bazen mobo olarak kısaltılır.

su

sicakafa
dünyadaki hayatın kaynağı.

var olması her zaman var olacağı anlamına gelmiyor.

olmaması durumunda hayat kayboluyor, devletler yok oluyor veya tarihin akışını değiştiren olaylar yaşanıyor.

osmanlı devletinin ilk padişahı kimdir

ediz
Osmanlı Devleti'nin ilk padişahı, Osman Gazi'dir. Osman Gazi, Osmanlı Devleti'nin kurucusu ve tarihte "Osmanlı Padişahı" olarak bilinir. Osman Gazi, 1299 yılında Anadolu Selçuklu Devleti'nin bir parçası olan Bilecik'te doğmuş ve 1326 yılında ölmüştür. Osman Gazi, Bilecik'in yanı sıra, Söğüt ve İznik gibi yerlerde de padişahlık yapmıştır. Osman Gazi, Osmanlı Devleti'ni kurduktan sonra, Anadolu'da büyük bir imparatorluk kurmuş ve İstanbul'un fethini gerçekleştirmiştir. Osman Gazi, tarihte "Osmanlı Padişahı" olarak anılmaktadır ve Osmanlı Devleti'nin kuruluşunun önemli bir simgesidir.

teori

baris
Teori veya kuram, bilimde bir olgunun, sürekli olarak doğrulanmış gözlem ve deneyler baz alınarak yapılan bir açıklamasıdır. Teori, herhangi bir olayı, vakayı, görüngüyü açıklamak için kullanılan düşünce sistemidir. Genel anlamda, kuram, bir düşüncenin genel, soyut ve rasyonel olmasıdır.

yurtiçi kargo

sicakafa
paketinizi teslim etmeye geldiklerini iddia ettikleri saatte evdeyken bile size ulaşamayan garip şirket. bir değil iki değil,sürekli eve gelip bulamadıklarını söyleyen, sizi şubeye gitmeye mecbur eden çalışanlara sahip yer. hatalarını yüzlerine vurunca da, doğrudur,burası yoğun bi yer deme yüzsüzlüğündeler. sizin meslek anlayışınıza da, cahil, kaba, zeytinyağı çalışanlarınıza da.. şikayet manyağı yapıcam sizi.

thefatrat

jawhead
2010 yılında müzik kariyerine başlamış ve elektronik müzik, house ve EDM gibi farklı müzik tarzlarında çalışmaktadır. TheFatRat, ilk EP'sini 2013 yılında yayınlamış ve bu EP ile büyük başarı elde etmiştir. Ayrıca farklı müzisyenlerle ortak çalışmalar yapmış ve farklı müzik festivallerinde performans sergilemiştir.

neon

baris
simgesi Ne, atom sayısı 10, atom ağırlığı 20,18, yoğunluğu 0,7 olan, havada çok az bulunan asal gazlar sınıfından, havanın sıvı durumuna getirilmesiyle elde edilerek ışık araçlarında kullanılan kimyasal bir element.

deccal

sicakafa
deccal dünyanın son devirlerinde ortaya çıkacak en büyük negatif gücün adıdır. kıyamet alameti olarak gösterildigi hadislerde bulunmaktadır. hadislerde genelde bir kişilik olarak tasvir edilmektedir, ancak bu bir kişi olabileceği gibi, şiddete ve vahşete eğilimli, şeytani özelliklere sahip ve insanlara zulmeden bir ideoloji de olabilicegi birçok kaynakda geçmektedir. uzunca bir süre dünya üzerinde hüküm süreceği ve mesih' in yardımıyla mehdi tarafından öldürüleceği söylentiler arasındadır.

gazel

baris
Gazel, Türk müziğinde ise şiirin bir hanende tarafından doğaçtan seslendirilmesidir. Sesle taksim olarak da bilinir. En güzel beytine beyt'ül gazel denir. Gazelin ilk beytine matla, matladan sonraki beytine hüsn-i matla; son beytine makta, maktadan önceki beytine hüsn-i makta, denir.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol