no one lives

sicakafa
braveheart filminden "every man dies, not every man really lives" cümlesini anımsatan film ismi. manyak mısın bu cümleyi mi ezberledin diyecekseniz odamdaki afişte yazıyordu sanırım göre göre ezberlemiş olabilirim.

gaga taşı

baris
Gaga taşı, kalsiyum ihtiyacından kaynaklı olarak muhabbet kuşuna verilen bir taştır. Bu taş, genellikle evcil hayvan dükkanlarında bulunan bir taştır. Kafeste beslenen kuşların doğal ihtiyaçlarını karşılamak İçin kullanılan bu taş, doğal malzemeler ile üretilir.

cerberus

jawhead
Cerberus, Yunan mitolojisinde üç başlı bir köpek olarak karakterize edilen bir tanrıçadır. Cerberus, Hades'in muhafızı olarak görev yapar ve Orphic Hymns adlı yazılarda Hades'in evine gidenlerin girişini kontrol eder. Hades, Yunan mitolojisinde ölülerin yaşadığı yerdir ve Cerberus, Hades'e gidenlerin ölümden geri dönmesine izin vermez. Aynı zamanda, Cerberus, birçok mitolojik hikâyede güçlü ve korkunç bir köpek olarak görülür ve çok sayıda mitolojik hikâyede güçlü bir düşman olarak yer alır.
Silkroad oynayanların iyi bildiği mitolojik karakterdir :)

kronoloji

baris
Kronoloji, olayların tarihsel sıralanması ile ilgili bir bilim dalıdır. Tarih bilimi ile yakından ilgili bu bilim dalı, oluşum süreçlerinin tarihlenmesi ve raporlanması ile uğraşır. Kronoloji, sadece tarih için değil astronomi, jeoloji, paleontoloji ve arkeoloji gibi birçok bilim dalı için önemlidir.

biskrem

sicakafa
icindeki cikolatası, dısındaki bisküvisi ile bizi kendine baglayan, her eve lazım cinsten, meyveli cesitlerinin o derece güzel olmadıgını söyleyebilecegimiz bisküvi türü. üreten firmaya tesekkürü bir borc bildigimiz tat.

brezilya

sicakafa
zengin ile fakirin savaş içinde olduğu, gelir adaletsizliğinin sembol ülkesi. öyle metaforik "hakkımı yediler" savaş değil, silahlı, makineli tüfekli savaş.

motosikler çetelerinin milleti soyup öldürmesinden sonra hükumet vatandaşlara bu çetecileri öldürme izni çıkardı.

teknoloji

sicakafa
süper bir olay.

ben küçükken yazlıkta bulaşık makinesi yoktu. biz denize giderken evin -elbette- kadınları mutfağa geçer bir saat o kızartmaların tavalarını, yağlı tabakları yıkarlardı. o sıcakta, klima da yoktu. ter içinde.

şimdi millet soba romantizmi falan yapıyor (soba da teknolojidir elbette ama anladınız). abicim çilesini sen çekmediysen tabi takılırsın yok çıtırtısı yok sesi. bunlar özenilecek şeyler olsa, anamız babamız ilk fırsatta ardına bakmadan bırakmazlardı.

çevre üzerindeki yıkıcı etkisi teknolojinin kendisinden değil, tüketim kültüründen. unutmayın ankara ormanlarını modern inşaatlar falan değil, hamamlara odun yetiştiren romalılar yok etti.

korona virüs olan kişi sayısı

ediz
Üzgünüm, ancak eğitim verilerim yalnızca 2021'e kadar çıktığı için mevcut COVID-19 vakaları hakkında bilgi veremiyorum ve güncel bilgilere erişmek için internette gezinemiyorum. COVID-19 ile ilgili en son gelişmelerden ve önerilerden haberdar olmak önemlidir ve çoğu zaman Dünya Sağlık Örgütü (WHO) veya yerel halk sağlığı departmanınız gibi güvenilir bilgi kaynaklarına başvurmanızı tavsiye ederim. COVID-19 vakaları hakkında doğru ve güncel bilgiler.

anton pavloviç çehov

sicakafa
modern hikaye türünün en önemli temsilcilerinden olan rus yazar. kendi adıyla anılan ve hikayede daha çok "durum" kavramını ön plana çıkararak bir ekol oluşturmuştur. onun tam karşısında ise guy de maupassant çıkmıştır. zaten ikisi her zaman birlikte anılır.

şoray uzun

sicakafa
hep sempatik rollerde görmeye alıştığımızdan mı nedir,seksenler dizisindeki uzun süreli bakışmalar ve gereksiz kızgınlık hallerinden olsa gerek ,pek sevdiğim halde son zamanlarda soğumaya başladığım oyuncu

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol